Bazénové lamely – Úspory, bezpečnost

Stavba bazénu je nemalá investice. Tak proč si dobrovolně zvyšovat náklady při jeho provozu. Máme pro Vás řešení. Bazénové lamely Vám umožní zakrýt bazén, čímž dosáhnete zvýšení bezpečnosti svých dětí a domácích mazlíčků. Bazénové lamely Vám ušetří vodu, bazénovou chemii, náklady na elektřinu, plyn. Ochrání Váš interiér před nadměrným odpařováním vody. Odvlhčovač, vzduchotechnika a topení nebudou muset běžet nepřetržitě jako dosud. Suma sumárum, bazénové lamely Vám dovedou uspořit až 80% nákladů na provoz bazénu.

Bezpečnostní madlo pod bazénovou lamelouBazénové lamely a bezpečnost

Kde jsou děti? Zavřeli jsme dveře na terasu?
Něco Vám to připomíná? Pokud vlastníte bazén, tak si jistě tyto otázky kladete dost často. V tom případe jsou bazénové lamely vhodným prostředkem pro Váš klid a hlavně pro bezpečnost Vašich dětí. V současné době boomu domácích bazénů se zapomíná na bezpečnost! V krajinách kde je bazén v interiéru nebo na zahradě je již běžnou součástí,  pochopili jaká rizika to sebou přináší a vážně se zaobírají otázkou bezpečností dětí. Francouzká norma NF P 90-308 má za cíl chránit děti do pěti let při pádu do bazénu zakrytého pomocí bazénové lamely. V současné době je v přípravě nová evropská norma která zavede další bezpečnostní prvky pro zakrytí bazénů pomocí bazénové lamely. Námi dodávané bazénové lamely samozřejmě splňují všechna požadovaná kritéria pro bezpečnost podle stávající nově připravované normy.
Pomocí doplňkových bezpečnostních prvků se stává z bazénové lamely spolehlivý ochránce Vašich dětí. Mezi základní prvky pro zvýšení bezpečnosti patří zejména obvodová madla / obrázek /  Bazénová roleta se při náhodném pádu opře o hranu madel čímž zamezí pádu do vody. Vztlaková nosnost samotné bazénové lamely je až 100 kg/m2. Další možností je bezpečnostní hrana po obvodu bazénu /obrázek/. Tato varianta je však realizovatelná v případě, že budete uvažovat o osazení bazénové lamely již při plánování a stavbě bazénu. V současné době je velmi používán nový bezpečnostní prvek pro bazénové lamely a to je ukotvení zakrytí bazénu po obvodu pomocí popruhů o ochoz bazénu / obrázek /. Tento prvek je bez problémů použitelný i pro stávající bazény a opravdu funguje velice dobře.

Lamelové zakrytí bazénu. Bazénová lamelaÚspora nákladů na provoz bazénu a ekologie

V dnešní době úsporných žárovek, zateplování, nízko energetických staveb, energetických auditů a následného zvyšování cen elektřiny, plynu a vody určitě každého z nás napadne, jak ušetřit? Bazénové lamely nabízejí ideální možnost chovat se ekologicky a při tom uspořit náklady na provoz bazénu. Bazén je jistě velice příjemná a komfortní záležitost, ale určitě nikdo nechce dávat na jeho provoz více než je nezbytně nutné. Pokud jste majiteli bazénu venkovního nebo vnitřního už Vám je jistě známá skutečnost, že bazén je nemalým spotřebitelem energie a peněz. Bazénová chemie, voda do bazénu, ohřev bazénu, elektřina pro bazénové čerpadlo, odvlhčovač, vzduchotechnika, topení v bazénové hale a v neposlední řadě vlhkost interiéru. To všechno jsou peníze. Investicí do bazénové lamely dokážete tyto náklady zkrotit na minimum.

Tepelná ztráta u venkovního bazénuBazén na zahradě a bazénové lamely

Zamezení odparu vody a zároveň ztráty tepla z vodní hladiny u venkovního bazénu jsou základní předpoklady pro snížení nákladů na jejich provoz. Voda v bazén se přes den nahřeje a v noci vychládne. Taková je běžná praxe. Rozdíl teplot může činit i několik stupňů. Tímto způsobem provozu můžete používat bazén maximálně 2 měsíce v roce. Když si pak přepočítáte cenu za pořízení bazénu a délku jeho užití tak je to hodně diskutabilní investice. Při zakrytí bazénu pomocí bazénové lamely budete bazén využívat 5 – 6 měsíců v roce a to se zdá jako rozumný kompromis. Samozřejmě pořízení bazénové lamely taky není nejlevnější záležitost, ale pokud si spočítáte i další úspory, které tímto zakrytím bazénu získáte pak je rozhodování jednoduché.

Graf tepelné ztráty interierového bazénuBazén v interiéru a bazénové lamely

Je všeobecně známo že, teplota vzduchu v bazénové hale musí být alespoň o dva stupně vyšší než teplota vody v bazénu. Teplota vody 28°C ? To znamená teplota vzduchu minimálně 30°C. A to už je pořádný nápor na chod odvlhčovač případně vzduchotechniku. Pokud tohoto rozdílu teplot nedosáhnete, pak je situace mnohem vážnější. Vlhkost v bazénu stoupne na takovou míru že ani odvlhčení Vám nepomůže proti plísním a poškozování zařízení interiéru. V případe zakrytí bazénu pomocí bazénové lamely ne jenom že dosáhnete enormního snížení odparu vody a následného zkrácení chodu odvlhčovače a vzduchotechniky. Získáte možnost v době kdy bazén nepoužíváte snížit teplotu vzduchu. Zkuste si promítnout kolik hodin denně skutečně používáte bazén ke koupání. Hodinu nebo dvě? A co zbytek dne, týdne, roku? Je to smutné ale náklady se opravdu násobí. Pokud budeme násobit správně, tak rok má v průměru 8760 hodin. Bazén používáte přibližně 730 hodin v průběhu roku. A co zbývajících 8030 hodin? Ano správně to je přesně ta částka o kterou pravidelně přicházíte. Pomocí bazénové lamely můžete tyto výdaje snížit až o 80%. Z toho hravě zaplatíte stavební spoření pro celou rodinu a nějaká koruna zůstane i na dovolenou. Nebudeme zde počítat Váš čas strávený při údržbě bazénu. Bazén je přece hobby a pohodlí. Ale taková řasa je opravdu prevít. Zakrytí bazénu pomůže i v této věci. Díky lamelovému zakrytí vznikne uvnitř bazénu tmavé prostředí které zamezí fotosyntéze a následnému růstu řasy. Ale o tom až příště…

Náklady na provoz bazénové lamely

Nespornou výhodou zakrytí bazénu pomocí bazénové lamely je že, nejvíce úspor energie, vody, bazénové chemie dosahuje v době kdy pasivně leží na vodní hladině a nespotřebovává žádnou energii. Náklady na samotný provoz bazénové lamely jsou tak minimální že, je dost obtížný jejich výpočet. Ale můžeme se o to pokusit. Na jedno zakrytí a odkrytí bazénu spotřebujeme přibližně 50 W elektřiny. Pokud předpokládáme, že bazén zakryjeme a odkryjeme dva krát denně, pak dojdeme k číslu 100 W za den. V případě každodenního používání bazénu je to za rok 36,5 kW. To je přibližně spotřeba Vaší bazénové filtrace za pět dní provozu. Jak je vidět počítat náklady na provoz bazénové lamely je vskutku bezpředmětné. Úspora mnohonásobně převyšuje náklady na pořízení a provoz bazénové lamely.